Agatha Christie, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie to brytyjska autorka kryminałów. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych. Była jedną z najbardziej dochodowych pisarek wszechczasów. Szacuje się, że wydano ponad miliard egzemplarzy powieści po angielsku i drugie tyle przetłumaczono na 45 obcych języków. Autorka stworzyła kultowego detektywa, Herkulesa Poirot i pannę Marple. Sama uczęszczała do koła detektywów, z którego najpierw została wyrzucona, a później zajęła miejsce prezesa. Na czym polega fenomen pisarki, po której dzieła sięgają kolejne pokolenia?

Detektyw Herkules Poirot

Poirot jest z pochodzenia Belgiem. Przez część swojego życia pracował jako oficer policji. Po I Wojnie Światowej zamieszkał w Anglii i rozpoczął karierę prywatnego detektywa. Z wyglądu był niskim mężczyzną ze starannie wypielęgnowanymi wąsami. Nosił eleganckie garnitury i miał obsesję na punkcie porządku i symetrii. Posługuje się klasycznymi metodami dedukcyjnymi. Jest również bardzo wpływową osobą. Obraca się w kręgu arystokracji i znanych osób. Serię z Poirotem kończy powieść Kurtyna, która była napisana dużo wcześniej. Na wieści o planach uśmiercenia Belga jej wydanie zostało wstrzymane i ukazało się dopiero na krótko przed śmiercią autorki. Kultowy serial z Davidem Suchetem podbił serca odbiorców i liczy sobie równo 70 odcinków. Obecnie na ekranach pojawia się seria filmów Poirotem, gdzie główną rolą oraz reżyserią zajął się Kennet Branagh.

Jane Marple

Starsza pani, detektyw amator, która dzięki błyskotliwej obserwacji potrafi zauważyć więcej niż pozostali. Swoją zdolnością kojarzenia faktów potrafi zaskoczyć nawet policję. Przez mieszkańców i znajomych jest postrzegana jako wścibska, starsza pani. W analizie posługuje się przede wszystkim dedukcją oraz znajomością psychologii. Zawsze znajdzie odpowiednie powiązanie między poszczególnymi osobami. Narracja prowadzona jest tak, że krąg podejrzanych jest zawężony do osób, które przebywały tego dnia w domu, a wśród nich jest właśnie błyskotliwa Panna Marple. Jest ona bohaterką zarówno opowiadań, jak i pełnych powieści. Ma również swoje serialowe odpowiedniki. W rolę starszej pani wcieliło się aż sześć aktorek, między innymi Margaret Rutherford, Geraldine McEwan i Julia McKenzie.

Jane Marple

Powieści Christie w kulturze

Podobnie jak w przypadku Sherlocka Holmesa, tak i powieści Christie doczekały się wielu adaptacji. Niektóre z utworów, jak Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington mają nawet po kilka odsłon. Sztuki teatralne też doczekały się swoich premier. Seriale i filmy cieszą się dużą popularnością i są dostępne na platformach streamingowych. Z okazji stulecia Agathy Christie nakładem wydawnictwa Dolnośląskiego ukazała się jubileuszowa kolekcja dziesięciu najpopularniejszych dzieł w eleganckich, twardych oprawach. Okładki tak przyciągnęły odbiorców, że postanowiono stopniowo tworzyć kolejne części. Poszczególnie dzieła mają również swoje komiksowe wersje.

Jeżeli chcesz poznać twórczość Agathy Christie, spotkać jej bohaterów i wspólnie z nimi przeżyć fantastyczne przygody, to możesz zarówno sięgnąć po doskonałe powieści, jak i komiksy czy włączyć film. Z pewnością pokochasz te klasyczne, ciekawe i klimatyczne opowieści.

Polecane wpisy