9. Poznaj 8 nietypowych dyscyplin sportu z całego świata

Sport to zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Nic więc dziwnego, że aktywność fizyczna rekomendowana jest każdej grupie wiekowej. Jeśli jednak nudzi Cię piłka nożna, siatkówka, tenis, pilates i lekkoatletyka, być może czas spróbować czegoś nowego i zupełnie niestandardowego. Odnajdź swój sposób na aktywność, która innych zaintryguje, a dla Ciebie stanie się źródłem ogromnej satysfakcji. Poznaj 8 nietypowych dyscyplin sportu.

Boks szachowy

Jak sama nazwa wskazuje, ta dyscyplina stanowi połączenie szachów z boksem. Jak to możliwe? Rundy partii szachowej prowadzone są naprzemiennie z walką bokserską. Łącznie jest ich 11 – 6 razy zawodnicy konkurują na planszy, a 5 razy na ringu. Jedna runda w szachach trwa 4 minuty, a walka bokserska 3 minuty. Czas na partię szachów jest ograniczony, dlatego przegra ten, komu skończy się czas, zostanie znokautowany, zdyskwalifikowany lub sam się podda.

Sepak Takraw

Dla miłośników mocnych wrażeń w pozornie bezpiecznych okolicznościach polecamy Sepak Takraw. Boisko do złudzenia przypomina miejsce gry w siatkówkę, ale w Sepak Takraw nie dopuszcza się użycia rąk. Jak zatem zdobywać punkty i przerzucać piłkę nad siatką na pole przeciwnika? Zawodnicy mają przecież do użycia pozostałe części ciała, czyli głowę, tułów i nogi. Zawodnicy Sepak Takraw ze względu na swoją umiejętność pracy z ciałem, której nie powstydziłby się sam Bruce Lee, nazywani są kaskaderami. W 100% wykorzystują swoje nogi, plecy i głowę, aby odebrać piłkę kopniętą przez przeciwnika i odpłacić się im pięknym za nadobne.

Hokej pod wodą

Hokej pod wodą, zwany także octopush największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii. Jednak rozrywki można przeprowadzić na każdym głębszym basenie – konieczna jest bowiem dobra widoczność pod wodą. Zasady są bardzo podobne do klasycznego hokeja, drużyny za pomocą mini kijów golfowych starają się umieścić krążek w bramce przeciwnika. Z tym jednak, że nie dopuszcza się przepychania i popychania, a pojedyncza akcja trwa tylko tyle, na ile zawodnikowi wystarczy powietrza pod wodą.

Eukonkanto

Eukonkanto to dyscyplina idealna dla miłośników piwa i kobiet – brzmi jak marzenie? To jednak nie takie proste. Eukonkanto to forma wyścigu, w której udział biorą pary małżeńskie. Mężczyzna ma do pokonania 253,3 metrów, dźwigając żonę. Techniki noszenia wybranki są trzy, a kobieta nie może ważyć mniej niż 49 kg, w przeciwnym razie jest dociążona, aby szanse były wyrównane. Podczas trasy liczy się czas, a wyzwań jest wiele. Uczestników wyścigu czeka droga asfaltowa, piaskowa, trawiasta, a także pojemniki z wodą lub obszary pokryte ślizgim błotem. Ten, kto wygra, otrzymuje tyle piwa, ile waży jego żona.

Cheese-Rolling

Cheese-Rolling
Cheese-Rolling

Na miano najdziwniejszego, ale i najbardziej kontuzjogennego sportu zasługuje Cheese-Rolling, czyli wyścig za toczącym się kilkukilogramowym blokiem sera, który może osiągać prędkość nawet stu kilometrów na godzinę. Zawodnicy spotykają się na Cooper’s Hill w Gloucester i starają się jak najszybciej dotrzeć do mety. Wyścig obfituje w liczne, bardzo niebezpieczne i zwykle niekontrolowane wywrotki i różne techniki turlania się z górki. Wygrywa ten, kto na metę, czy do podnóża wzgórza Cooper’s Hill dotrze jako pierwszy.

Quidditch/Quadball

To propozycja dla miłośników Harrego Pottera, którzy poznając losy magicznego Hogwartu, marzyli, aby dołączyć do zwycięskiej drużyny, której udało się złapać złoty znicz. Co prawda w magicznym świecie J.K. Rowling bohaterowie latali na miotłach, to rozgrywkę udało się z pewnymi modyfikacjami przenieść do rzeczywistości. Główną zmianą jest oczywiści uziemienie rozgrywki. Zawodnicy biegają, a nie latają na miotłach.

Cycleball

Cycleball to połączenie piłki nożnej i jazdy na rowerze. Warto podkreślić, że nie jest to nowy sport. Dyscyplina została wymyślona już w XIX wieku, a pierwsze mistrzostwa miały miejsce w 1929 roku. Dwie drużyny próbują umieścić piłkę w bramce przeciwnika, używają do tego swoich głów i przednich kół rowerów. A za każde dotknięcie stopą ziemi oznacza rzut wolny dla drużyny przeciwnej.

Zapasy bosych stóp

Ostatnią propozycją z naszego zestawienia jest toe wrestling, czyli zapasy bosych stóp. Jest to pewna odmiana siłowania się na rękę, z tym jednak, że zawodnicy siłują się na stopy. Rozgrywka zaczyna się od zaczepienia się dużym palcem o duży palce stopy przeciwnika. Jesteś właścicielem czystych, zdrowych i silnych stóp? W takim razie dołącz do miłośników toe wrestlingu.

Polecane wpisy