Ayahuasca (ajałaska) – ceremonie, przeciwwskazania i efekty
Legendarna ayahuasca od lat budzi ogromne zainteresowanie. W ceremoniach biorą udział bowiem nawet gwiazdy światowego formatu. Magiczny napój bogów, bo tak nazywana jest ayahuasca, wywołuje działanie psychodeliczne. Choć w Polsce ceremonie z ayahuascą są zakazane ze względu na obowiązującą ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, to nadal wielu jej entuzjastów nie uważa jej za silnie uzależniający narkotyk.
Ayahuasca – działanie psychodeliczne
Napar bogów powstaje w wyniku wielogodzinnego gotowania. Do wywaru wykorzystywana jest ayahuasca i psychotria viridis (chacrun). Psychodeliczne właściwości, którymi wyróżnia się ayahuasca, wiążą się z poszerzeniem świadomości. Percepcja świata przez osoby pod wpływem naparu jest zupełnie oderwana od rzeczywistości. Dla wielu osób sesje z ayahuascą stały się momentem zwrotnym, podczas którego uświadomiły sobie cel swojego istnienia na Ziemi. Prowadzony rytuał stanowi także szansę, aby zajrzeć w głąb siebie, doznać mądrości, czystej miłości i otrzymać wskazówki dotyczące przyszłego życia. Ceremonia traktowana jest jak sesja terapeutyczna, ponieważ pozwala wniknąć w swoją duszę i odnaleźć odpowiedź na nurtujące pytania, których sedno jest przyczyną niezadowolenia z własnego życia. Ayahuasca pozwala odbierać i odczuwać bodźce na nowy, wielowymiarowy sposób. Podczas 6-godzinnego rytuały uczestnik odkrywa siebie i doznaje przebudzenia poprzez wizje i swoisty sen na jawie – czekają go silne emocje, liczne introspekcje i halucynacje.
Ayahuasca lekiem na boreliozę i depresję?
Ayahuasca (ajałaska) znajduje zastosowanie również w medycynie. Wiele mówi się o tym, że leczy boreliozę. Niestety należy podkreślić, że nie istnieją żadne badania i dowody naukowe na to, że ayahuasca jest skuteczna w walce z dolegliwościami wywołanymi ugryzieniem kleszcza. Inaczej jest w przypadku depresji lekoopornej – można znaleźć dowody na to, że spożywanie napoju bogów pozwala redukować objawy depresji i łagodzić stany lękowe. U osób, które regularnie uczestniczą w rytuałach z ayahuascą, zaobserwowano zwiększoną koncentrację i stabilność emocjonalną.
Ceremonia – przeciwwskazania
Ceremonia jest źródłem intensywnym doznań i wymaga odpowiedniego przygotowania. Ma być pewnego rodzaju oczyszczeniem duszy, dlatego wcześniej rekomenduje się właściwe przygotowanie ciała. Należy zrezygnować z używek takich jak papierosy, alkohol, narkotyki, a także unikać seksu i kawy. Na kilka tygodni przed ceremonią, warto także wdrożyć dietę wegańską – wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować swoje ciało do rytuału. Ayahuaskę odradza się osobom z nadciśnieniem, po zawale serce, chorym na cukrzycę, nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne oraz oczywiście kobietom w ciąży. Ayahuasca może wejść w szkodliwą reakcję z lekami, dlatego należy je odstawić na kilka dni przed ceremonią – jest to jednoznaczne z tym, że osoby, które muszą przyjmować stale leki, nie mają możliwości wzięcia udziału w rytuale, ponieważ próba oczyszczenia organizmu z substancji chemicznych może być tragiczna w skutkach.
Organizm to wieloelementowy mechanizm, którego nikt nie zna w pełni. Ayahuasca dla wielu osób stała się bramą do nowego, lepszego, w pełni świadomego życia. Silne działanie psychodeliczne budzi jednak kontrowersje, dlatego w Polsce ceremonie te są zakazane. Jeśli jednak potrzebujesz oczyszczającego rytuału, możesz skorzystać z rytuałów organizowanych w Czechach. O ayahuasce mówi się coraz częściej, zwiększone zainteresowanie tego typu ceremoniami sprawiało, że na rynku europejskim łatwo znaleźć „szamana”, pod okiem którego możesz wkroczyć w świat wizji i halucynacji. Niestety wiele takich osób żeruje na zwiększonym zainteresowaniu ayahuascą i oferuje swoje usługi mimo, że nie posiada odpowiednich kompetencji. Ayahuasca choć naturalna, to wykazuje bardzo silne działanie, które wpływa na psychikę człowieka, dlatego ceremonia picia naparu powinna być przeprowadzona pod okiem prawdziwego szamana na terytorium kraju, w którym jest to legalne.