Sherlock Holmes – detektyw doradczy, fikcyjna postać stworzona przez Arthura Conana Doyle’a, która podbiła serca fanów od samego początku. Pierwszy raz bohater pojawił się w powieści „Studium w szkarłacie”, która została wydana w 1887 roku. Autor napisał cztery samodzielne książki i ponad 50 opowiadań o przygodach inteligentnego detektywa. Zmęczony historiami Doyle postanowił zakończyć żywot swojej kultowej postaci. Na znak żałoby fani nosili czarne opaski, dlatego śmierć okazała się fikcyjna, a Holmes powrócił w całej swojej okazałości.

Ilustracje na bazie opisu

Pierwszym ilustratorem, który podjął się stworzenia portretu Sherlocka był David Henry Friston. Stworzył obrazki do pierwszej części przygód, która ukazała się w magazynie Beeton’s Christmas Annual. Kolejne portrety wykreował Sidney Paget. Powstały wówczas do zbioru opowiadań zatytułowanych Przygody Sherlocka Holmesa, ukazały się w The Strand Magazine. Bohater zazwyczaj przedstawiany jest jako szczupły, wysoki mężczyzna o pociągłej twarzy z lekko zakrzywionym nosem. Niebieskie, lekko przymknięte oczy sprawiają, że postać ma zamyślony wyraz. Nieodłączną częścią wizerunku detektywa jest długi, kraciasty płaszcz oraz czapka typu deerstalker z charakterystycznym wydłużonym przodem oraz tyłem. W ustach trzyma fajkę, a obok siebie strzykawkę z morfiną lub kokainą, bo jak twierdzi – narkotyk rozjaśnia umysł.

Jak pracował Sherlock Holmes

Metody pracy detektywa zazwyczaj opierały się na dedukcji. Wykorzystywał również swoje umiejętności i znajomość wiedzy z zakresu psychologii, chemii, balistyki, matematyki, kulturoznawstwa i religii. Nade wszystko doceniał to, co rozumne. Na próżno szukać emocji. Każdą decyzję podejmował na chłodno. Całe dnie spędzał na rozwiązywaniu zagadek, ku niepocieszeniu Scotland Yardu. Często grał na skrzypcach, albo trenował boks. W łączeniu informacji ze sobą pomagała mu zorganizowana siatka informatorów złożonych głównie z dzieciaków oraz bezdomnych. Sam często się przebierał, zmieniał wizerunek, by obserwować podejrzanych z ukrycia. Tym samym wcielił się w rolę pastora, damy, hydraulika, kapitana statku czy nawet palacza opium. Wszystkie umiejętności i detale z ilustracji wykorzystano również w różnego rodzaju dziełach kultury.

Sherlock Holmes w kulturze

Sherlock Holmes w kulturze

Sherlock Holmes jest także bohaterem wielu filmów, spektakli teatralnych, komiksów i gier komputerowych czy planszowych. Część z nich czerpie z oryginalnych historii, jak na przykład w serialu BBC – Sherlock, gdzie ma wizerunek Benedict’a Cumberbatcha. Scenariusz stworzony przez Stevena Moffata i Marka Gatissa (wcielającego się w serialowego brata głównego bohatera) bazuje na oryginalnych przygodach. Wzbogacono go jednak o nowoczesne akcenty. Zamiast listów bohaterowie piszą SMSy i Maile, najlepszy przyjaciel John Watson nie prowadzi dziennika, a bloga, a po mieście poruszają się taksówkami. W rolę słynnego detektywa wcielili się również Basil Rathbone, Christopher Lee, Matt Frewer, Jeremy Brett i Robert Downey Jr.

Jako postać, która stała się swoistą ikoną popkultury, można go spotkać także na kartach wielu książek i komiksów, a także mangi. Na jego kanwie powstał słynny Dr House, który tak samo jak Holmes zamieszkuje w lokalu numer 221 przy ulicy Baker Street. Zamiast zagadek kryminalnych rozwiązuje medyczne. Jest wycofany, arogancki i zawsze przekonany o swojej racji, podobnie jak wzorzec.

Sherlock Holmes jest także bohaterem serii gier komputerowych produkowanych przez Frogwares. W zależności od rodzaju gry wspólnie lub jako Sherlock możesz przemierzać dzielnice wiktoriańskiego Londynu i szukać złoczyńców. Nie zabrakło również planszowych rozgrywek. Serialowa wersja BBC doczekała się swojej edycji w Cludeo. Po publikacji pierwszych odcinków fani namiętnie szukali wszystkiego, co związane z fabułą – od ubrań i akcesoriów, aż po wyposażenie mieszkania. Powstała specjalna strona, która zbierała wszystkie elementy i podawała źródła oraz sklepy, z których korzystali scenarzyści czy kostiumolodzy.

Fani do dzisiaj czytają, oglądają i odwiedzają Sherlocka Holmesa. Swoje muzeum ma w Londynie przy Baker Street. Pod kultowymi drzwiami codziennie można spotkać czytelników z całego świata. Zarówno filmowe, jak i książkowe lokacje kuszą odwiedzających. Serialowe Baker Street to 187 North Gower Street. Na prawdziwej Baker Street znajdziesz nie tylko muzeum, ale wiele innych ciekawych miejsc, jak na przykład restaurację pani Hudson, od której Holmes i Watson wynajmowali mieszkanie. Jeżeli Ty również jesteś prawdziwym fanem zarówno serialu, jak i serii opowieści, to będąc w Londynie sprawdź, co słychać pod 221B.

Polecane wpisy