Soda oczyszczona – zastosowanie w kuchni

Soda to produkt uniwersalny. Sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale także w codziennych porządkach, do prania czy nawet do uratowania przelanych roślin. Ten niepozorny biały proszek zawsze powinien być pod ręką. Kosztuje niewiele, a w połączeniu z octem czy innymi produktami potrafi udrożnić rury i wyczyścić płytki. Poznaj właściwości sody oczyszczonej i ułatw sobie wykonywanie codziennych obowiązków.

Czym jest soda oczyszczona?

Soda to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu oznaczonego wzorem sumarycznym NaHCO3. To związek chemiczny, który nie reaguje z alkoholami i fenolami. Wykazuje własności spulchniające i pianotwórcze, które wynikają z tego, że rozkłada się on w temperaturze powyżej 60 °C, a w trakcie reakcji wydziela się dwutlenek węgla. Sodę można znaleźć w opakowaniach, zazwyczaj kilkudziesięciogramowych. Jest również składnikiem musujących napojów w proszku i tabletek do rozpuszczania. Wykorzystuje się ją również w leczeniu nadkwasoty, w gaśnicach pianowych, a także jako substancję pochłaniająca wilgoć i zapachy. Świetnie zmiękcza również wodę. Posiada także właściwości w leczeniu zatrucia trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi czy kwasicy wywołanej zatruciem alkoholem metylowym.

Soda oczyszczona – zastosowanie w kuchni

Soda doskonale radzi sobie z tłustymi plamami i spalenizną, na przykład w garnkach. Wystarczy wymieszać ją w proporcjach 2:1 z płynem do mycia naczyń, a następnie posmarować powstającą pastą miejsce, które chcesz wyczyścić. Dodaj wodę i pozostaw na kilkanaście minut. Dzięki sodzie przypalone jedzenie łatwiej odejdzie, a wyszorowanie nie będzie sprawiało trudności. To także dobry produkt do czyszczenia mikrofalówki i piekarnika. Wystarczy niewielką ilość nasypać na powierzchnię i przetrzeć wilgotną gąbką. Dzięki temu zarówno mikrofalówka, jak i piekarnik pozostaną higienicznie czyste. Na końcu zbierz pozostałości mokrą szmatką lub jednorazowymi ręcznikami kuchennymi. Jeżeli chcesz usunąć brzydki zapach z rur lub wyczyścić biały zlew, zasyp go sodą oczyszczoną, a następnie obłóż ręcznikami skropionymi octem. Takie połączenie nie tylko usunie brzydkie zapachy, czy osady, ale także wyczyści zabrudzenia. Doskonale usunie również kamień z płytek, czy baterii w kuchni oraz łazience. To niezawodny produkt!

Soda na pleśń w doniczce

Pleśń w doniczce to oznaka powstawania grzybów. Utrudniają one dostęp wody do korzeni. Można ją zaobserwować w postaci białego nalotu na doniczce. Może znajdować się również wewnątrz ziemi i mieć szarobrązowy, lekko zielony lub żółtawy kolor z widocznymi zarodnikami. Jeżeli zaobserwujesz, że z roślinami coś się dzieje, posyp wierzchnią warstwę ziemi sodą. Po 24 godzinach powinieneś zauważyć znaczną poprawę. Jeżeli pleśń pojawiła się na łodygach czy liściach, sodę rozpuść w wodzie i spryskaj roślinę. Ten sposób działa również w ogrodzie!

Soda w kosmetologii
Soda w kosmetologii

Soda w kosmetologii

Osoby, które sprawdzają składy  kosmetyków doskonale wiedzą, że soda znajduje się również w produktach do pielęgnacji ciała. Doskonale pochłania nadmiar sebum i usuwa martwy naskórek, dlatego dodaje się ją do maseczek na twarz. By przygotować samodzielnie maseczkę, wystarczy dodać kilka kropel wody, aż stworzy się biała pasta. Nakładaj ją punktowo, a po kilku minutach zmyj. Możesz dodać również kilka kropel soku z cytryny. Wówczas skóra będzie odświeżona i nabierze blasku. Soda jest również składnikiem peelingów oczyszczających. Można go stworzyć, mieszając z olejem kokosowym. Sodę można wykorzystać również w trakcie mycia włosów. Wystarczy kilka łyżek rozpuszczonych w połowie szklanki wody. Włosy polej roztworem, pomasuj skórę i zmyj całość. Dzięki temu pasma zyskają dużo większą objętość.

Istnieje również mit, że picie wody z sodą wspomaga odchudzanie. Spożycie jej w niewielkich ilościach, czy w cieście lub innych wypiekach jest bezpieczne. Cykliczne przyjmowanie tej substancji w dużych dawkach może być przyczyną wymiotów, biegunek skurczów żołądka, chorób nerek ora wątroby. Lepiej wykorzystać ją do codziennych porządków czy jako skuteczny środek na zwalczenie pleśni w kwiatach.

Polecane wpisy