Symbolika kwiatów – czy kolor i rodzaj ma znaczenie?

Symbolika kwiatów kiedyś miała duże znaczenie. Dzięki nim można było poinformować o swoich uczuciach czy zamiarach. Służyły jako ozdoba posągów bogów lub domostw. Wagę przywiązywano nie tylko do rodzaju rośliny, ale także ilości w bukiecie. Obecnie kwiaty stanowią dodatek do prezentu, pozwalają wyrazić uczucia czy podkreślić, jak ważna jest druga osoba. Towarzyszą również w różnych momentach życia – na urodzinach, z okazji obrony pracy czy awansu, a także na rocznicach i pogrzebach. Sprawdź ich symbolikę!

Róża – średniowieczny symbol miłości

Jedną z najczęściej kupowanych roślin jest róża. Dzięki niej można wyrazić swoje uczucia. Już w średniowieczu nie tylko kolor, ale także stopień rozwinięcia pąków miał znaczenie. Dzisiaj są przede wszystkim symbolem elegancji. Czerwone róże symbolizują namiętną, gorącą miłość. Białe to niewinność i szlachetne uczucia, dlatego tak często są wybierane do bukietów ślubnych. Różowe odcienie to symbol przyjaźni i sympatii. Chcąc podkreślić ważność chwili, wybierz herbaciane – mają uniwersalny przekaz i są idealne, by wyrazić wdzięczność czy podziw.

Jakie znaczenie mają tulipany?

Tulipany wielu osobom kojarzą się z rośliną, która dosyć szybko więdnie. Dzięki nim można wyrazić pozytywne uczucia. Czerwone oznaczają miłość, różowe – wdzięczność, kobiecość. Żółte mogą symbolizować zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Z jednej strony są wyrazem szacunku i przyjaźni, z drugiej zazdrości czy nawet odrzuconej miłości. Fiolet symbolizuje żal i smutek, a niebieski przywiązanie oraz spokój.

Goździki – symbol podziwu

Drobne kwiatki – goździki na charakterystycznej długiej łodydze to kolejny rodzaj rośliny, którą często kupują klienci kwiaciarni. Określana jest również mianem boskiego kwiatu. Idealnie sprawdzą się w bukietach gratulacyjnych (z okazji awansu czy ukończenia etapu edukacji) lub tych, dawanych w ramach wdzięczności. Kiedyś wykorzystywano go również jako kwiat do butonierki. Białe goździki to idealny dodatek do prezentu na dzień matki, gdyż oznaczają przywiązanie do niej. Z kolei różowy kwiat to oznaka kobiecości, delikatności.

Tradycje ślubne z całego świata
Goździki – symbol podziwu

Gerbery – dzięki nim wyrazisz sympatię

Gerbery to kwiaty, które równie często wybierają klienci kwiaciarni. Uznawane są za symbol sympatii, więc można je podarować zarówno przyjaciółce, jak i mamie, teściowej czy znajomej z pracy. Jeżeli sięgniesz po żółty kolor, oznacza to zwycięstwo i sugeruje optymizm. Z kolei czerwone symbolizują uczucie, którym obdarza się drugiego człowieka, najczęściej po prostu sympatię.

Lilia – czystość i współczucie

Jeden ze starszych gatunków, od dawna uważany za jedne z najpiękniejszych. Symbolizują piękno, delikatność, a także królewskość i macierzyństwo. Są również wyrazem współczucia, dlatego często pojawiają się w wieńcach pogrzebowych. Konsekwencją tego jest niechęć wielu kobiet do tych kwiatów. Mają również charakterystyczny zapach – niektórzy uważają, że niezwykle piękny, inni za duszący.  

Piwonia – królewski kwiat

Obok lilii i róży piwonia stanowi starożytny symbol bogactwa i zdrowia. Była również oznaką honoru. Umieszczona w ślubnym bukiecie podkreśla wierność i harmonię. Ma również być dobrą wróżbą dla nowożeńców i oznaczać materialny dobrobyt.

Frezja – zaproszenie do flirtu

Frezje uznawane są za jeden z symboli przyjaźni i troski. Pojawiają się często w bukietach ślubnych, w których oznaczają niewinność. W czasach wiktoriańskich otrzymanie frezji stanowiło zapewnienie o zaufaniu. W USA kwiaty te są symbolem siódmej rocznicy ślubu. Uważa się również, że zapach frezji łagodzi stres i sprzyja relaksowi.

Czy ilość kwiatów w bukiecie ma znaczenie?

Róża jest jednym z nielicznych kwiatów, które można podarować solo, bez ozdabiania. Niektórzy twierdzą, że znaczenie ma liczba – parzysta lub nieparzysta ilość. Nieparzysta ilość kwiatów lepiej układa się w bukiecie, ten jest pełniejszy i wygląda po prostu lepiej. Z okazji urodzin czy jubileuszu z powodzeniem można podarować określoną liczbę kwiatów. Jeden z przesądów mówi, że parzysta liczba kwiatów przynosi pecha. Istnieje również wiele kwiatów, których nie powinno się dawać drugiemu człowiekowi. Należy do nich na przykład bez – oznacza nieszczęście. Z kolei wrzosy oznaczają chorobę i śmierć.

Niezależnie od tego, jakie kwiaty wybierzesz, obdarowywany z pewnością będzie zachwycony podarunkiem. Postaw na piękny bukiet, który sprawi wiele radości drugiej osobie! Postaw na ciekawe kompozycje – jeżeli nie wiesz, jaką ilość lub rodzaj kwiatów dobrać, doświadczona florystka z pewnością doradzi, jak wybrać produkt.

Polecane wpisy