Kiedyś klocki LEGO kojarzyły się jedynie z dziecięcymi zabawami. Kolorowe konstrukcje, ciekawe formy, wiele elementów o różnych kształtach to tylko narzędzia do stworzenia czegoś wyjątkowego. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia, bo dostępność zarówno zestawów, jak i pojedynczych elementów jest bardzo szeroka. Coś dla siebie znajdą zarówno małe dzieci, jak i przedszkolaki czy dorośli fani. Co ciekawe, dla wielu jest to doskonały pomysł na biznes.

Historia LEGO

Marka LEGO powstała w 1932 roku w Billund w Danii. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją drewnianych zabawek. Nazwa pochodzi od duńskiego zwrotu „leg godt” co oznacza „baw się dobrze”, a po łacinie – „składam”. Od 1947 roku LEGO produkuje zabawki z tworzywa sztucznego, a sukces przyniosły klocki w kształcie małych cegiełek z systemem wypustek i gniazdek, które pasują do siebie w wielu konfiguracjach. Dzięki temu można budować budynki, pojazdy czy zwierzęta. W kolekcji pojawiły się również kultowe, żółte minifigurki, które z czasem zamieniły kolor buziek na bardziej zbliżony do ludzkiego ciała. Asortyment LEGO stale się powiększa. Do klasycznych kolekcji zawierających jedynie klocki i specjalne duże elementy jako podstawy dołączyły skomplikowane konstrukcje z filmów, seriali, a także sławne postacie czy przedmioty. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Nazewnictwo i słowniczek

Standardowe klocki to bricki – w wolnym tłumaczeniu po prostu cegły o wysokości 1, czyli najpopularniejszy model. Elementy poniżej tej wysokości określa się płytkami. Na klockach znajdują się study. To te elementy wystające, za pomocą których można łączyć elementy. Płaskie klocki o wielkości 1/3 standardowych bricków to płytki. Mogą mieć różne wymiary. Na dole budowli znajduje się zazwyczaj płytka bazowa. Jej zadaniem jest trzymanie ułożonych na niej kloców. Zazwyczaj nie ma możliwości przyczepienia od spodu kolejnych klocków. Płytki pozbawione studów to taile. Za ich pomocą można ładnie wykończyć całą konstrukcję. Bawialność to cecha, która określa, w jakim stopniu zestaw jest stworzony do zabawy.

Kupując klocki czy oglądając recenzje, można spotkać się również z pojęciem Modularów. To pojedyncze mini-serie budynków, które można ze sobą łączyć dowolnie w większą całość. Są to głównie zestawy dla dorosłych, na przykład budynek księgarni czy hotel butikowy. Do modularów należą również zestaw z innych serii, na przykład te z Harrego Pottera, które zostało skonstruowane tak, że każdy segment można połączyć z innym zarówno wzwyż, jak i wszerz. W ofercie oprócz setów można znaleźć również polybagi – małe zestawy w woreczkach foliowych. Mogą zawierać figurki i drobne dodatki. W sklepach LEGO można znaleźć również miejsce o nazwie Pick-a-Brick. To ściana klocków o różnych wielkościach, które można samodzielnie dokupić w wygodnych, zamykanych kubeczkach.

Kupując klocki czy oglądając recenzje, można spotkać się również z pojęciem Modularów.
Kupując klocki czy oglądając recenzje, można spotkać się również z pojęciem Modularów.

Jak znaleźć odpowiedni zestaw klocków LEGO?

Asortyment klocków LEGO stale się powiększa. Katalogi z nowościami zwykle wychodzą dwa razy do roku, ale część nowości w zapowiedziach można znaleźć już na kilka miesięcy przed oficjalną premierą. Wśród zestawów znajdą się odpowiednie dla najmłodszych dzieci nawet od 1,5 roku. Zawierają jedynie duże elementy, których maluch nie może połknąć. Są to kolorowe, ciekawe zestawy zarówno z bajek, jak i takie nawiązujące do codziennego życia. Jest też seria zabawek do kąpieli. Starszym dzieciom do gustu przypadną zarówno serie z miasta (City), szereg zwierząt, jak i elementy z bajek czy Friends, która z założenia jest dedykowana dziewczynkom. Zamiast klasycznych figurek są minilaleczki. Dobrym pomysłem są również zestawy Classic, które pozwalają dziecku budować to, na co ma ochotę. Od dziewiątego roku życia zaczynają się bardziej skomplikowane zestawy. Ich ułożenie wymaga cierpliwości, ale też daje sporo radości dzięki funkcjom bawialnym. Dzieciom, które nie lubią nudy, z pewnością spodoba się seria Creator, która pozwala zbudować z jednego zestawu aż trzy różne budowle. Sety 13+ to większe budowle i bardziej skomplikowane rozwiązania. Zachwycają detalami i funkcjami. Zestawy dla dorosłych to ambitne propozycje, przy których można się zrelaksować. Znajdziesz tutaj nie tylko znane zabytki, jak na przykład Koloseum czy piramidy w Gizie, ale także kultowe pojazdy czy portrety muzyków. Nie brakuje również motywów z filmów czy seriali, jak na przykład Stranger Things.

Fani składania i klocków LEGO w poszukiwaniu ciekawych przygód powinni udać się do miejsca, zwanego LEGOLAND. Można tam znaleźć mnóstwo atrakcji, pokazów i kolejek, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie. Coś dla siebie odnajdą zarówno ciekawe świata dzieci, jak i dorośli. W całym parku umieszczono klockowe detale – od figurek aż po budynki. Nie brakuje również atrakcji wodnych. Przed wycieczką warto sprawdzić pogodę, gdyż większość atrakcji jest na powietrzu.

Polecane wpisy