Tradycje ślubne z całego świata
Ślub zwykle kojarzy się z piękną suknią, długim welonem i zabawą do rana. W polskiej tradycji nie może zabraknąć również oczepin czy powitanie chlebem i solą, a także pierwszego tańca czy rzucania bukietem ślubnym. Istnieje wiele ciekawych zwyczajów, nie tylko tych europejskich, ale także pochodzących z kultury azjatyckiej czy afrykańskiej. Poznaj nietypowe, ale ciekawe tradycje ślubne, które być może zainspirują również Ciebie.
Europejskie zwyczaje
Nie trzeba daleko szukać – wystarczy przenieść się do naszych zachodnich sąsiadów, by znaleźć wiele ciekawych pomysłów. Baumstamm zersägen to wspólne przecinanie przez nowożeńców kawałka drewna przy użyciu piły ręcznej. Ma to symbolizować wspólną walkę z przeciwnościami losu i budowanie dobrego związku. Polterabend to z kolei tradycja, w której kilka dni przed ślubem w domu pani młodej tłucze się porcelanę, szkło i wszystko inne, co można rozbić. Im więcej hałasu i bałaganu (który muszą uprzątnąć młodzi), tym więcej szczęścia spotka parę w małżeńskim życiu. Z Niemiec pochodzi również tradycja „wykupowania” panny młodej. Przed ceremonią pan młody musi zapłacić za rękę panny młodej. W zabawie biorą udział również niezamężne kobiety. Zabawa ma pokazać determinację i walkę o przyszłą żonę.
Grecja również cieszy się bogactwem zwyczajów. Jednym z nich jest tradycja, że na dwa dni przed weselem goście spotykają się w sypialni w domu państwa młodych, na łóżko kładzie się najmłodsze dziecko rodziny – co ma symbolizować szybkie potomstwo. Zebrani goście rzucają pieniądze na łóżko, co ma być dobrą wróżbą na szczęście w dostatku. Grecy mają również tradycję golenia Pana Młodego. Robi to jego świadek. Wcześniej panowie piją wino i jedzą ulubione dania. Wszystko odbywa się w dniu ślubu i ma na celu zmniejszenie stresu. Z kolei panna młoda powinna się spóźnić na ślub, a im dłużej jej nie ma, tym lepiej. Taki trening cierpliwości dla przyszłego męża.
Irlandia również ma wiele ciekawych zwyczajów, które czerpią z celtyckiej kultury. Jednym z nich jest Pierścień Claddagh – rodzinna biżuteria, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ma symbolizować miłość i lojalność. Najpierw noszono go na serdecznym palcu prawej ręki, a po ślubie przekładano na drugą rękę. Na irlandzkim ślubie nie może zabraknąć tańców. Istnieje jednak przesąd, że jeżeli panna młoda oderwie nogi od ziemi, to sprowadzi na małżonków nieszczęście. Mama przyszłej żony powinna również podarować córce chusteczkę z wyhaftowanymi inicjałami. Do łask wraca również tradycja przebierania się młodych mężczyzn w kostiumy ze słomy. Odwiedzają wesela, śpiewają i opowiadają żarty. Mogą zatańczyć z panną młodą. Ich obecność wróży dobrobyt i szczęście. W Danii jest zwyczaj podcięcia skarpetki pana młodego, co ma zapewnić wierność wybranki serca.
Afryka – co plemię, to obyczaj
Republika Południowej Afryki też ma swoje tradycje. Na weselu musi znaleźć się dwanaście symboli – sól, pieprz, pszenica, wino, gorzkie zioła, święta księga, miotła, włócznia, łyżka, miód, tarcza i garnek. Każdy z nich symbolizuje wyzwania, na jakie para ma trafić w swoim małżeńskim życiu. W Kenii plemię Suahili w trakcie przygotowań do ślubu zdobywa wiedzę i pracuje nad swoim wyglądem. Dopiero na uroczystości przyszły mąż pierwszy raz ma okazję zobaczyć, jak wygląda twarz żony. Kobieta dostaje od niego naszyjnik ze złota. W „weselu” bierze udział jedynie męskie grono. Z kolei Masajowie mają tradycję związaną z mlekiem. Ojciec Panny Młodej najpierw ją błogosławi. Robi to, wypluwając trochę mleka na jej głowę i piersi. Ma to być dobrą wróżbą oznaczającą płodność. Istnieje również przekonanie, że jeżeli po wyjściu z domu Panna młoda się odwróci za siebie, to zamieni się w kamień.
Azjatyckie sposoby na wierność
Kiedyś w Korei Południowej Pan Młody musiał podarować rodzinie swojej narzeczonej parę kaczek lub gęsi. Symbolizują one miłość małżeńską i wierność. Obecnie żywe stworzenia zastąpiono drewnianymi figurkami. W Indiach jest natomiast tradycja związana z butami. Przed wejściem do miejsca ślubów narzeczeni zdejmują buty, a rodzina kradnie męskie obuwie. Pan Młody musi je wykupić, by móc ponownie założyć. W Malezji jest zwyczaj zamykania pary młodej w mieszkaniu na trzy dni bez toalety. Jeżeli małżonkowie nie przejdą próby, na ich związku będzie ciążyła klątwa niepomyślności.
Ameryka Południowa i Północna
W Peru odbywa się wróżenie z tortu. Przed pokrojeniem ciasta panny ciągną za białe wstążki, które z niego wystają. Na końcu jednej z nich znajduje się pierścionek. Ta kobieta, która go wyciągnie ma szybko stanąć na ślubnym kobiercu. W Meksyku z kolei Pan Młody przekazuje żonie trzynaście złotych monet. Są symbolem oddania i zaufania. Kapłan je błogosławi, a młodzi zatrzymują je na resztę życia jako oznakę złożonej przysięgi. Na znak jedności nowożeńcy są również wiązani ze sobą długą wstążką lub sznurkiem. Oznacza to jedność i miłość. W trakcie przyjęcia weselnego przyjaciele Pana Młodego starają się go zagonić do łazienki. Tam zostaje pozbawiony ubrań. Rolą żony jest oddanie mu ich i uratowanie z opresji. Taka zamiana ról jest dobrą wróżbą dla małżeństwa.
Z pozoru standardowe polskie zwyczaje jak sypanie monet czy ryżu na szczęście, bramy weselne czy błogosławieństwo rodziców nie wydają się tak niestandardowe, jak w przypadku kradzieży ubrania czy wizyty chłopaków przebranych za chochoły. Niektóre zwyczaje są bardzo oryginalne, więc może przemycisz je na własne wesele?