człowiek rysujący niedźwiedzia

Ołówek, chociaż niepozorny, pozwala stworzyć wiele ciekawych szkiców, szybkich obrazów czy rysunków. Grafitowe modele były dostępne dla artystów dopiero w XIX wieku, ale już wcześniej było znane zaznaczanie koncepcji, detali czy ogólnego projektu na papierze. Paradoksalnie ten stosunkowo mały ołówek jest wszechstronnym artykułem plastycznym, dlatego warto mieć kilka sztuk o różnych twardościach pod ręką. Można je wykorzystać do tworzenia wieloma technikami. Znajdź swoją!

Najpopularniejsze techniki rysowania ołówkiem

  • Kreskowanie – rysowanie kreskami polega na rysowaniu pojedynczych, równoległych, ciągłych kresek, które tworzą rysunek. Możesz użyć różnych grubości kresek, odstępów oraz siły nacisku, by uzyskać trójwymiarowe efekty i nadać rysunkowi głębię – im gęściej, tym lepszy cień powstaje.
  • Kratkowanie – polega na rysowaniu linii ułożonych do siebie prostopadle. Podobnie jak w kreskowaniu możesz tworzyć kreski o różnej wielkości, grubości i natężeniu koloru, by uzyskać różne efekty.
  • Ruchy okrężne – w tej metodzie największe znaczenie ma siła nacisku – im większa, tym ciemniejsze cienie oraz większa głębia. Delikatniejsze okręgi pozwolą uzyskać subtelniejszy efekt. Jeżeli chcesz tworzyć tą techniką, wybierz ołówki z oznaczeniem „B” – są miękkie, dlatego łatwiej będzie rysować.
  • Rozmazywanie – to właściwie technika, która pozwala dopełnić pozostałe z wymienionych. Sprawdzi się do tworzenia nieba, mgły, tła, czy wody. Najlepiej wybrać miękki ołówek, a kontury można rozmazać przy pomocy palca, chusteczki czy nawet wacika kosmetycznego.

Jak poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności?

Przedstawione techniki rysowania ołówkiem są dobrą bazą do dalszych ćwiczeń. Z powodzeniem możesz je łączyć i eksperymentować w zależności od potrzeb i efektów, które chcesz osiągnąć. By jeszcze lepiej nauczyć się tworzyć, postaw na kurs rysunku online, który znajdziesz tutaj: https://akademiarysunku.pl/. W trakcie zajęć dowiesz się jak używać ołówka, kredki, tuszu czy akwareli, co pozwoli Ci lepiej dostosować je do swoich potrzeb i preferencji. Kurs rysunku może pomóc Ci nauczyć się podstawowych technik rysowania, takich jak rysowanie konturów, kresek czy perspektywy, co może być bardzo pomocne dla rozwoju Twoich umiejętności. Dodatkowo zajęcia pozwalają na ćwiczenie swoich umiejętności pod okiem doświadczonego nauczyciela, który podpowie, jak pracować, jakie techniki wybierać oraz co warto poprawić.

Jeżeli masz narzędzia i wolny czas to koniecznie poszukaj inspiracji. W sieci nie brakuje motywów czy przykładów różnych dzieł, które z pewnością będą dobrym źródłem do nauki. Wraz z kolejnymi rysunkami Twoja kreska będzie bardziej świadoma. Wystarczy spojrzeć na Jana Matejko, który również szkicował postacie, a jego dzieła są sławne do dzisiaj i podziwiane przez wielu krytyków sztuki, artystów czy malarzy. Warto czerpać wiedzę oraz inspiracje z różnych miejsc!

Polecane wpisy