Sezon na szparagi
Szparagi są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Mają wysoką zawartością folianów (kwasu foliowego) i witaminy K, błonnika, witaminy C i E, fosforu, potasu i wapnia. Są uniwersalnym dodatkiem do mięs, idealnie sprawdzają się na grilla czy w sałatce. Samo przygotowanie zajmuje kilka minut. Jakie właściwości mają szparagi i dlaczego warto je jeść w sezonie?
Właściwości szparagów
Sezon na szparagi zaczyna się w połowie kwietnia i trwa do końca czerwca. Na rynku można znaleźć białe, zielone lub fioletowe odmiany. Szparagi są niskokaloryczne, w stu gramach jest zaledwie 20 kcal. Pęczek to niecałe 100 kcal. Świetnie sycą, dlatego idealnie wspierają walkę o wymarzoną wagę czy utrzymanie sylwetki. Oprócz bogactwa witamin z różnych grup wewnątrz tego warzywa znajdziesz także białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Dzięki wysokiej zawartości błonnika wspierają układ pokarmowy. Substancje ze szparagów pozytywnie oddziałują na układ moczowy – pomagają zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Pozwalają także wzmocnić układ krwionośny i serce dzięki Asparaginie. Szparagi były również wykorzystywane w starożytności, jako lek na różnego rodzaju dolegliwości, a także do łagodzenia objawów skórnych. W niektórych kulturach wierzono, że wpływa również na potencję. Dodatkowo roślina była traktowana jak afrodyzjak. Dzisiaj znalazła grono ulubieńców, dla których nie ma wiosny bez zjedzenia szparagów.
Jak gotować szparagi?
Świeże szparagi gotuje się we wrzątku, stawiając pęczek pionowo. Woda nie powinna przykrywać główek. Wcześniej trzeba odłamać lub odkroić twarde końcówki. Można je również przyrządzić na parze, jeżeli masz do tego odpowiedni sprzęt. Proces gotowania zielonych szparagów trwa około 4 minut, a białych 7. Młode warzywa nie wymagają obierania. Grubsze okazy należy obrać do połowy długości obieraczką. W przypadku białej odmiany najlepiej od razu obrać je całe. Istotną kwestią jest pilnowanie czasu. Szparagi łatwo rozgotować, dlatego po upływie wskazanego czasu wyjmij je, a one same „dojdą”. Wówczas będą al dente, idealnie chrupiące i pyszne, a nie łykowate. Szparagi możesz również zgrillować na patelni lub upiec w piekarniku. Są bezpieczne również do jedzenia na surowo.
Dania ze szparagami
Ugotowane czy grillowane szparagi można dodawać do sałatek, makaronów, pizzy, frittaty, jajecznicy, jajek sadzonych i omletów. Świetnie pasują również solo, w towarzystwie boczku czy zblendowane jako zupa-krem. Doskonale komponują się w towarzystwie masła i bułki tartej. Ich smak wzbogaci sól, świeżo mielony pieprz i wiórki z parmezanu. Idealnie sprawdzą się jako zamiennik ziemniaków, na przykład do mięs czy ryb. Możesz je polać beszamelem, sosem koperkowym lub holenderskim. Ze szparagów można również przyrządzić aromatyczny dressing. Pole do popisu jest naprawdę szerokie. Z powodzeniem możesz je jeść zarówno na śniadanie, jak i obiad czy kolację.
Szparagi to wyjątkowe, delikatne warzywa, na które sezon jest stosunkowo krótki. Są bardzo uniwersalne i pasują do wszystkiego. Koniecznie spróbuj dań z nimi, a przekonasz się, jak pysznie smakują! Dodatkowo wspierają pracę całego organizmu i są niskokaloryczne, a jednocześnie sycące. Stwórz z nich makarony czy sałatki, kiedy za oknem temperatura sięga powyżej 20 stopni. W deszczowe, pochmurne dni idealnie rozgrzeją w formie zupy.