Refleksologia – masaż, który relaksuje i przynosi ulgę
Od tysięcy lat wiadomo, że niektóre dolegliwości fizyczne i duchowe można łagodzić, uciskając odpowiednie miejsca na skórze. Masaż praktykowany był już w Chinach i Indiach 3000 lat p.n.e., gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego lub przyjmował formę leczenia. Wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej refleksologia, zaliczana jest do niekonwencjonalnego leczenia dolegliwości za pomocą masażu twarzy, dłoni, uszu lub stóp.
Na czym polega refleksologia?
Skuteczność metody opiera się na założeniu, że poszczególne narządy wewnętrzne są powiązane ze ściśle określonymi obszarami na skórze, dzięki temu uciskanie ich, wpływa na pracę tych narządów. Historia stosowania refleksologii sięga do starożytnych Chin, ale jej ślady można odnaleźć także na terenie północnej Afryki czy w kulturze arabskiej. Ogromną rolę w popularyzacji tej metody odegrała Eunice Dorothe Ingham, która w latach 30. XX wieku leczyła swoich pacjentów, wykorzystując strefy refleksyjne na stopach – to ona opracowała ich mapę, która praktykującym medycynę naturalną, służy do dziś. Warto jednak podkreślić, że choć zawód refleksologa został uznany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, to metoda ta jest uważana za pseudonaukową, ponieważ nie ma żadnych dowodów na jej skuteczność.
Choroby, które wyleczysz refleksologią
Mapa stóp, dłoni i twarzy, którą bez problemu znajdziesz w sieci, stanowi szczegółowy obraz tych części ciała z zaznaczonymi na nich obszarami, które odpowiadają za pracę poszczególnych narządów. Właściwie uciskając stopy, można korzystnie wpłynąć na przebieg astmy, chorób ginekologicznych, schorzeń reumatycznych, bólów mięśniowych, problemów trawiennych, chorób układu moczowego, a także zniwelować bóle menstruacyjne, zmniejszyć trądzik i wyeliminować problem z bezsennością. Równocześnie warto pamiętać, że refleksologia jest także techniką relaksacyjną i łagodzi stres. Ponadto, wpływa na układ hormonalny, nerwowy i krążenia. Wspierając pracę wątroby, nerek i jelit stymuluje organizm do usunięcia szkodliwych toksyn.
Ile trwa leczenie metodą refleksologiczną?
Aby sprawdzić skuteczność refleksologii, nie wystarczy jedna wizyta u specjalisty. Jak każda forma leczenia zarówno konwencjonalna, jak i alternatywna, wymaga czasu, aby organizm zareagował na wdrożone działania. Z tego powody rekomendowana jest cała seria zabiegów. Co prawda pierwsze symptomy poprawy zdrowia powinny pojawić się już po kilku zabiegach, to nie należy na nich poprzestawać. Najkrótsze dostępne serie obejmują około 10 zabiegów, ale specjalistyczne salony zajmujące się refleksologią oferują pakiety, na które składa się nawet 30 zabiegów. Refleksologia to intrygująca metoda leczenia schorzeń, której historia sięga czasów starożytnych. Wiele skutecznych metod medycyny naturalnej pochodzi właśnie z tego okresu. Żyjące wówczas społeczeństwa nie miały do dyspozycji chemicznych preparatów, zatem szansą na wyzdrowienie i uśmierzenie bólu było wnikliwe poznanie ciała, jego potrzeb i sposobów stymulacji pracy narządów. Jeśli rozważasz skorzystanie z usług refleksologa, sprawdź opinie jego pacjentów. Ta metoda polega na uciskaniu obszarów ciała – oddanie go w nieodpowiednie ręce może okazać się źródłem nowych, poważnych kłopotów zdrowotnych.