Matcha – czemu zawdzięcza swoją popularność?
Matcha latte, ciastka i naleśniki z matchą, a nawet miód, czekolada i chleb! Matcha dziarskim krokiem wkroczyła na polski rynek. Co jednak sprawia, że sproszkowana zielona herbata wzbudza aż takie zainteresowanie? Okazuje się, że regularne picie lub spożywanie matchy bardzo korzystnie wpływa na organizm ludzki. Poznaj właściwości tego wyjątkowego, zielonego produktu!
Jak powstaje matcha?
Proces produkcji matchy jest czasochłonny. Aby zachowała ona swój zielony odcień, rolnicy przykrywają rośliny na około miesiąc przed zbiorem, aby ochronić je przed nadmiernym oświetleniem. W wytwarzaniu matchy kluczową rolę odgrywa wiek i jakość użytych liści. Najbardziej pożądane są miękkie i jak najmłodsze listki z krzewu herbacianego – gwarantują one delikatny smak o trawiastej nucie. Jeśli natomiast do procesu produkcji użyte zostaną stare i grube liście, wówczas napar będzie miał zapach siana, a sam proszek będzie dość piaszczysty.
Jak spożywać matchę?
Wysokiej jakości proszek służy do ceremonii picia herbaty kultywowanej w Japonii. Takie wydarzenie wymaga jednak obecności mistrza herbacianego i jest bardzo kosztowne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby matchę spożywać w domowych warunkach w ekonomicznej cenie. Choć internetowe przepisy zalecają korzystanie ze specjalistycznych narzędzi, to na początku przygody z matchą nie trzeba w nie inwestować. W zupełności wystarczy miseczka lub szklanka, do której należy wsypać sproszkowaną herbatę, a następnie zalać ją wodą o temperaturze 80 stopni Celsjusza i energicznie mieszać. Używając matchy w domu, pamiętaj także o właściwym jej przechowywaniu. Pojemnik ze sproszkowaną zieloną herbatą powinien być szczelnie zamknięty, aby ta utrzymała swoje właściwości. Matchę można zalać wodą lub ulubionym mlekiem, dodać do wypieków, smoothie lub kawy. W sprzedaży dostępne są także batony lub czekolady z dodatkiem sproszkowanej zielonej herbaty. Produkty z matchą wyróżniają się na półkach ze względu na swoją zieloną barwę, która może być mylona z wyrobami na bazie szpinaku.
Prozdrowotne właściwości matchy
Matchę spożywa się w formie częściowej zawiesiny, a nie jedynie naparu jak w przypadku zwykłych herbat. Oznacza to, że do organizmu trafiają także składniki nierozpuszczalne w wodzie takie jak oczyszczający z toksyn chlorofil. Ponadto matcha jest silnym przeciwutleniaczem – opóźnia procesy starzenia się skóry, ponieważ stabilizuje wolne rodniki, które powodują uszkodzenie komórek. Jest także źródłem katechiny (3-galusan epigalokatechiny), która uznawana jest za związek o działaniu antynowotworowym. Pijący matchę mogą liczyć na zwiększoną koncentrację, jasność umysłu i poprawę pamięci, a jednocześnie relaks i wewnętrzny spokój – w końcu spożywanie sproszkowanych liści zielonej herbaty praktykowali już taoiści i buddyjscy mnisi, aby wytrwać podczas wielogodzinnej medytacji. Matcha uznawana jest za naturalny środek energetyzujący, może być zatem zdrowym zamiennikiem dla wyniszczających organizm chemicznych napojów energetycznych. Jedna filiżanka matchy wystarczy, aby uczucie zwiększonej energii do działania trwało nawet 6 godzin! A to jeszcze nie wszystkie zalety spożywania sproszkowanej zielonej herbaty. Matcha przyspiesza metabolizm, zatem polecana jest osobom zmagającym się z nadmiernymi kilogramami. Wspomaga także pracę układu immunologicznego, który odpowiada za odporność organizmu. Miłośnicy tego produktu mogą także pochwalić się niższym poziomem złego cholesterolu i wyższym poziomem HDL, czyli dobrego cholesterolu.
Matcha, czyli sproszkowana zielona herbata zdecydowanie zasługuje na miano produktu z kategorii Superfoods – zrzesza ona w swojej bazie niskokaloryczną żywność, która wyróżnia się bogactwem składników odżywczych, minerałów, witamin i antyoksydantów. Bądź zdrowy, młody i pełen energii – włącz matchę do swojej diety!