Dlaczego nie rezygnować z kawy?
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kubka gorącej kawy, która nie tylko rozgrzeje, ale także pobudzi do działania. Dopiero wtedy są w stanie zabrać się za wykonanie swoich obowiązków. Napój nieraz ratował studentów podczas zarwanych nocy czy lekarzy w trakcie wielogodzinnych dyżurów. Kawa ma również wiele właściwości prozdrowotnych. Nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, ale także spowalnia starzenie się. Przekonaj się, jak jeszcze kawa może wpłynąć na Twój organizm.
Kawa przeciwko chorobom
Umiarkowane spożywanie kawy może pozytywnie wpływać na układ krążenia, zmniejszać ryzyko wystąpienia niewydolności serca czy ostrego zawału. Trzy filiżanki kawy dziennie pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego o blisko 21%. Napój okaże się również dobrym wsparciem dla osób, które chorują na nadciśnienie. Dzięki obecnym polifenolom i kofeinie możliwe jest regulowanie poziomu hormonu odpowiedzialnego za wydzielanie insuliny, a także obniżenie ilość wchłanianej glukozy we krwi, co w efekcie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 25 proc. Naukowcy potwierdzili również, że kawa może obniżyć ryzyko powstawania nowotworów.
Wpływ kawy na mózg
Kawa jest bogata w składniki o właściwościach antyoksydacyjnych, dzięki czemu może ograniczać niekorzystne skutki stresu oksydacyjnego i szkodliwego działania wolnych rodników, co w konsekwencji spowalnia starzenie się organizmu. Kawa pomaga również chronić mózg przed zmianami wynikającymi z wieku oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń neurodegeneracyjnych jak na przykład Alzheimer czy Parkinson. Ten wyjątkowy napój poprawia również pamięć werbalną, sprawność kognitywną, czas reakcji, a także pozytywnie wpływa na funkcje wzrokowo-przestrzenne.
Kubek kawy na smutki
Kawa pozytywnie wpływa na nastrój. Institute for Scientific Information on Coffee potwierdziło, że ten napój poprawia Europejczykom nastrój, łagodzi stany depresyjne i pozwala lepiej funkcjonować. Szczególnie można było to zaobserwować w trakcie pandemii. Oprócz tego jest doskonałym umilaczem czasu w trakcie pracy czy spotkań ze znajomymi. Dla wielu osób to także obowiązkowym element każdej podróży. Szczególnie w pociągach można zauważyć, że pasażerowie chętnie delektują się tym napojem w kubku na wynos. Kofeina w kawie poprawia koncentrację, zwiększa czujność i poziom skupienia uwagi, dlatego tak chętnie zabierają ją w trasę kierowcy.
Dla fizycznej sprawności
Jeżeli już o wyjazdach mowa, to kawy nie powinno zabraknąć u osób, które uprawiają sport. Dzięki kofeinie można poprawić sprawność fizyczną, zwiększyć efektywność oraz zmniejszyć ból mięśniowy. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na siłownię, wycieczkę w góry czy rowerowy wypad za miasto, to kubek kawy doda energii i wesprze Twój organizm w wysiłku. Według badań kawa nie zaburza równowagi wodno-elektrolitowej organizmu i nie wypłukuje mikroelementów. Wręcz przeciwnie – dostarcza magnezu i wapnia, co jest szczególnie ważne u osób z osteoporozą.
Kawę warto wdrożyć do codziennej diety, oczywiście w racjonalnych ilościach. Wówczas będzie wspierała kondycję organizmu i jego pracę. W przypadku wystąpienia różnego rodzaju schorzeń należy wcześniej skonsultować zalecaną ilość z lekarzem prowadzącym – zyskasz pewność, że kawa będzie działała terapeutycznie. Korzystnie również wpłynie na osoby w wieku senioralnym. Wybierz już teraz swoją ulubioną i delektuj się smakiem tak, jak lubisz.