Czym różni się futbol amerykański od rugby?
Futbol amerykański i rugby łączą te same podstawy, ale specyfika gry oraz wyposażenie uczestników rozgrywki znacznie się różni. Obie dyscypliny to bardzo popularne i znane na całym świecie sporty drużynowe, niestety w rejonach, w których nie są sportem narodowym mogą być mylone. Poznaj kluczowe różnice między rugby i futbolem amerykańskim.
Wyposażenie graczy
Pierwszą różnicą, która dosłownie rzuca się w oczy, jest wygląd zawodników. Strój rugbistów przypomina wyposażenie graczy piłki nożnej, do rozgrywki wystarczy im bowiem zwykła koszulka, spodenki oraz specjalne buty do rugby, które posiadają duże ćwieki/korki, które gwarantują lepszą przyczepność do podłoża podczas szarż lub formowania młyna. Tymczasem futboliści do dyspozycji mają znacznie bardziej rozbudowany zestaw ochraniaczy, w tym charakterystyczne pady, czyli ochraniacze barków, przez które cały strój przypomina zbroje. Ponadto gracze wyposażeni są w ochraniacze kolan, łokci, krocza i kaski futbolowe. Warto wspomnieć, że jedynym elementem, który stanowi ochronę ciała rugbistów, jest natomiast nakładka na zęby. To, co łączy obie dyscypliny to kształt piłki – podłużną jest bowiem łatwiej chwycić, ponadto zostały ukształtowane zgodnie z zasadami aerodynamiki tak, aby mogły pokonywać dalekie odległości i utrzymać trajektorię lotu.
Boisko i czas gry
O tym, czy rozgrywane będzie starcie rugbistów czy futbolistów decyduje także wielkość boiska. W futbolu amerykańskim jest to około 110 na 50 metrów, natomiast w rugby 100 na 70 metrów. Inny kształt boiska wymaga zróżnicowanej techniki gry. Mecz rugby podzielony jest na dwie części po 40 minut plus oczywiście doliczony czas, a zegar nie jest zatrzymywany podczas ewentualnych przerw. W futbolu natomiast występują cztery kwarty po 15 minut, co łącznie daje nie 80, ale 60 minut gry, ale przez to, że zegar jest zatrzymywany podczas każdej przerwy, to cały mecz może trwać znacznie dłużej niż rozgrywka rugby.
Zasady gry
Celem rozgrywek w obu dyscyplinach jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez przeniesienie piłki na pole punktowe przeciwnika. Warto jednak podkreślić, że w rugby piłki nie można podawać do przodu. Gracze muszą zatem podawać sobie piłkę, rzucając ją do tyłu w nadziei, że gracz z ich drużyny zdoła umknąć przed przeciwnikami i dokona przyłożenia, korzystając ze swojej lepszej pozycji. Tymczasem w futbolu zarówno sposób, jak i kierunek podania piłki jest dowolny. To, co jeszcze różni obie dyscypliny to zasady szarży. W rugby można jej dokonać tylko wobec zawodnika, który ma w ręce piłkę. W futbolu amerykańskim szarże są znacznie silniejsze i dokonać ich można na jakimkolwiek zawodniku, bez względu na to, czy trzyma on akurat piłkę, czy nie – stanowi to wytłumaczenie, dlaczego futboliści posiadają znacznie więcej ochraniaczy.
Różnice w grze
Rugby uważana jest za grę bardziej dynamiczną i spontaniczną nić futbol amerykański, który obfituje w liczne taktyki i formacje, a czas gry przerywany jest przy każdej nieudanej akcji lub gdy zawodnik z piłką zostanie powalony na ziemię. Ponadto w futbolu amerykańskim w grze zawsze uczestniczy 11 zawodników, a drużyny rugby mogą się składać z 7 lub 15 zawodników. W rugby przyłożenie jest wtedy, gdy zawodnik dotknie piłką ziemi na polu punktowym przeciwnika, tymczasem w futbolu punkt jest zaliczany, gdy gracz z piłką wejdzie w pole punktowe, przyłożenie zaliczane jest także wtedy, gdy w zasięgu pola punktowego znajdziesz się wyciągnięta z piłką ręka zawodnika.
Futbol amerykański i rugby dla początkującego fana mogą wydawać się bardzo podobne, ale różniące je niuanse zasad i przepisów sprawiają, że nie należy mylić spontanicznego rugby z taktycznym futbolem amerykańskim. Tak kontaktowy sport choć jest źródłem wielu kontuzji, to hartuje ducha i uczy pracy z własnym ciałem. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w szeregach rugbistów lub futbolistów – dołącz do jednej z licznych drużyn prowadzonych na terenie Polski.