Czy istnieje coś takiego jak „przewodnienie”?
Woda stanowi większość składu ludzkiego ciała. Powinna towarzyszyć nam przez cały dzień. Specjaliści radzą, by wypijać minimum 2 litry wody codziennie. Nie zastąpi tego ani kawa, ani sok czy herbata. Okazuje się jednak, że w myśl powiedzenia „co za dużo to niezdrowo” zbyt duże przyjmowanie płynów może szkodzić zdrowiu. Czy istnieje coś takiego, jak „przewodnienie” i jak je rozpoznać?
Regularne picie wody
O odwodnienie nie jest trudno. Wystarczy zapominanie o uzupełnianiu płynów, duży wysiłek fizyczny, choroba czy zatrucie alkoholowe, by poziom wody drastycznie spadł. O ile dorosły człowiek jest w stanie powoli uzupełnić niedobory, tak odwodnienie w przypadku dziecka wymaga nierzadko hospitalizacji. Niektórzy przesadzają w drugą stronę, wówczas dochodzi do przewodnienia. Jeżeli masz problem z regularnym piciem wody, możesz zainstalować specjalną aplikację na telefon, która będzie przypominała o tym, że czas się napić. Obsesyjne wręcz sięganie po napoje sprawia, że organizm przestaje czuć się komfortowo, pojawiają się różnego rodzaju problemy zdrowotne, a zdrowy nawyk może przerodzić się w uzależnienie.
Jak rozpoznać, że pijesz za dużo wody?
Jednym z podstawowych sygnałów jest częste oddawanie moczu, nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. Zdrowy człowiek w ciągu doby odwiedza toaletę od 6 do 8 razy na dobę. Jeżeli naliczysz więcej niż 10 wizyt, może oznaczać to, że za dużo płynów przyjmujesz. Częste oddawanie moczu to także objaw różnego rodzaju chorób i schorzeń. Jedną z nich jest moczówka prosta, która polega na produkowaniu nawet do 3 litrów moczu dziennie. Wzmożona praca nerek przyczynia się również do spadku energii całego organizmu. Wówczas można odczuwać zmęczenie i przygnębienie. Kolejnym objawem mogą być pojawiające się obrzęki na ciele i przebarwienia na skórze. Pojawiają się na ustach, dłoniach lub stopach. Jeżeli nie ma dermatologicznego wytłumaczenia na ich pojawienie się, a wiesz, że wypijasz codziennie duże ilości wody, postaraj się wrócić do zalecanej normy. Przewodnienie może objawiać się również skurczami mięśni. Ma to związek ze spadkiem poziomu elektrolitów. Woda w dużych ilościach wypłukuje również sole mineralne. Obsesyjne picie wody, szczególnie wtedy, kiedy nie odczuwamy pragnienia jest niebezpiecznym zwyczajem. Może doprowadzić do rozwoju psychogennego nadmiernego pragnienia. Wówczas nieustannie odczuwa się potrzebę picia, którego nie można zaspokoić. Taką metodę stosują również osoby, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania. Woda pomaga zapełnić żołądek, przez co ma poczucie, że jest najedzony. Jeżeli problem dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, to warto skonsultować się z lekarzem, który pokieruje do odpowiedniego terapeuty.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia wpływa na poprawę trawienia, regulację temperatury ciała, oczyszczanie organizmu z toksyn czy utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody w rozsądnych ilościach. Jeżeli codziennie spożywasz więcej niż 6 litrów wody, a jesteś osobą, która nie uprawia wyczynowo sportu to oznaka, że coś się dzieje. Intensywne odczuwanie pragnienia jest również objawem na przykład cukrzycy, dlatego warto skonsultować się z lekarzem i dokładnie opisać problem.