Ciekawostki o ajerkoniaku
Z pewnością kojarzysz jajeczny likier w charakterystycznym żółtym kolorze. Jedni go kochają, inni nie cierpią jego smaku. Z pewnością jednak ma duży potencjał w cukiernictwie. Świetnie komponuje się jako dodatek do deserów czy nadzienie do pączków. Poznaj ciekawostki o ajerkoniaku i różnicę pomiędzy nim, a Adwokatem i Eggnog.
Adwokat a ajerkoniak
Ajerkoniak to odpowiednik napoju określanego jako Adwokat. Oryginalny holenderski likier cechuje się dużą lepkością, a głównymi składnikami są jajka, cukier i brandy. Został wynaleziony przez Holendra Eugena Verpoortena w Heinsbergu. Do jego produkcji wykorzystuje się alkohol o mocy (15-25%. Zamiast cukru można użyć miodu, żółtek jaj oraz śmietany lub skondensowanego mleka. Dodatek aromatu waniliowego jest dopełnieniem całej mikstury. Jego cechą jest jednolita, gładka konsystencja, ma długi czas przechowywania, a po otwarciu nie rozwarstwia się. Sekret tworzenia adwokatu wciąż pozostaje nieznany – metoda została objęta tajemnicą handlową. W Polsce odpowiednikiem jest Ajerkoniak. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Eier – jajka. Składa się właśnie z jajek wymieszanych z cukrem i spirytusem lub czystą wódką. W zależności od rodzaju można znaleźć taki wzbogacony wanilią, kakao, a nawet czekoladą. Określa się go również mianem likieru jajecznego. Sama receptura według legendy powstała w Niemczech, kiedy kantor synagogi stracił pracę z powodu problemów z głosem. Wymyślił, że do jajek, cukru i soli trzeba dodać chleb. Później hrabina Potocka Bronisława zamieniła chleb na miód i tak powstał „gogol-mogul”. Tej recepturze najbardziej odpowiada Eggnog – napój na bazie żółtek, mleka, wanilii, cynamonu, miodu i gałki muszkatołowej. Bazą może być zarówno brandy, jak i rum lub whisky.
Właściwości ajerkoniaku
Generalnie napój sam w sobie może stanowić poobiedni deser. W zależności od tego, jaki kupisz, będzie bardziej lub mniej słodki. Często jest wykorzystywany do przygotowania ciast i deserów. Świetnie sprawdza się jako dodatek do lodów zamiast bitej śmietany czy słodkiego sosu. Kiedyś wierzono, że ajerkoniak bez alkoholu (Eggnog), dzięki zawartości jajek posiada właściwości, które pozytywnie wpływają na głos. Jeżeli dodasz do niego sok pomarańczowy i z cytryny otrzymasz miksturę, która łagodzi objawy przeziębienia.
Szacuje się, że po ajerkoniak alkoholowy sięga więcej kobiet niż mężczyzn. Jest bardzo kaloryczny, dlatego raczej odradza się jego spożywanie osobom, które dbają o linię. Wiele osób samodzielnie przygotuje taki napój. Można dowolnie modyfikować recepturę. Podstawę zawsze stanowią jajka i cukier. Zamiast śmietany można dodać mleko, a w wersji bez laktozy – napój roślinny. Jeżeli chcesz nieco urozmaicić smak, warto dodać cynamon i odrobinę kakao. Taki likier świetnie się sprawdzi jako nadzienie do domowych pączków, jako baza do kremu do ciasta, czy jako nadzienie do domowych pralin. Warto pamiętać, że taki domowy ajerkoniak po przygotowaniu powinien być przechowywany w szczelnym opakowaniu (butelka, słoik) w lodówce. Do spożycia nadaje się po około tygodniu. Jeżeli masz ochotę, możesz wzbogacić go ulubionym alkoholem.
Adwokat, Ajerkoniak i Eggnog to trzy różne, chociaż zbliżone do siebie napoje. Pierwszy z nich z powodzeniem znajdziesz w sklepach. Jego produkcją zajmują się takie marki jak na przykład Bols. Eggnog czy Ajerkoniak można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Warto wybrać wysokiej klasy składniki i próbować doprawiać miksturę po swojemu. Spróbuj dowolnie mieszać smaki i stwórz własną recepturę.